Jeżeli masz jakieś pytania zadzwoń: +48 604 45 0000

Chelatacja

Terapie

Chelatacja poprawia zdrowie

Pomaga pokonać miażdżycę, oczyszcza i odtruwa organizm z metali ciężkich, usuwa wapń z tętnic, przeciwdziała wielu groźnym chorobom.

W naszej placówce w Olsztynie od kilkunastu lat oferujemy zabiegi chelatacji. Jesteśmy jedyną placówką prowadzącą tego typu terapię na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Co kryje się pod słowem chelatacja?

Nazwa zabiegu pochodzi od greckiego słowa „chele”, co oznacza  kleszcze (w znaczeniu szczypce, coś, co chwyta). Rolę kleszczy spełnia substancja o nazwie EDTA, która podczas zabiegu zostaje wprowadzona do organizmu za pomocą kroplówki.

EDTA to skrót od angielskiej nazwy EthyleneDiamineTetraaceticAcid. Polska nazwa tego organicznego związku chemicznego to kwas wersenowy lub kwas edetynowy. Ma on właściwość tworzenia z metalami ciężkimi trwałych cząsteczek, rozpuszczalnych w wodzie. Organizm traktuje je jak balast i jako niepotrzebne, wydala przez nerki wraz z moczem.

Chelatacji EDTA jest niezwykle skuteczna w leczeniu miażdżycy. Związek ten ma zdolność absorbowania wapnia ze złogów fosfolipidowych. W wyniku tej terapii poprawia się drożności naczyń krwionośnych. Prowadzi to do lepszego przepływu krwi i co za tym idzie, lepszego ukrwienia tkanek, a przez to do lepszego ich zaopatrzenia w substancje odżywcze i tlen. Zostają stworzone doskonałe możliwości samooczyszczenia i regeneracji organizmu, a układ odpornościowy zaczyna znów prawidłowo pracować.

Wskazania do chelatacji:

 • Choroby serca spowodowane zmianami miażdżycowymi w naczyniach wieńcowych:
  • dusznica bolesna (bóle wywołane niedoborem tlenu w mięśniu sercowym);
  • przebyty zawał serca, wstawione stenty, by-passy (ryzyko powtórnego zawału jest bardzo wysokie);
 • Zaburzenia krążenia kończyn dolnych (chromanie przystankowe), które w 90 proc. przypadków są następstwem miażdżycy, choroba Bürgera i Raynauda;
 • Zaburzenia krążenia mózgowego spowodowane zwężeniem światła tętnic szyjnych i kręgowych;
 • Po przebytym udarze w celu zmniejszenia następstw oraz zmniejszenia do minimum ryzyka ponownego jego wystąpienia;
 • Cukrzyca typu II, która zazwyczaj występuje wraz z miażdżycą;
 • Choroba Alzheimera;
 • Zanieczyszczenie metalami ciężkimi, które dostają się do naszego organizmu wraz z zanieczyszczonym powietrzem i pożywieniem;
 • Istotną poprawę obserwuje się w chorobach oczu spowodowanych zwapnieniem siatkówki, zaburzeniach słuchu, potencji, w migrenie, zaburzeniach równowagi oraz w wielu innych chorobach spowodowanych zaburzeniami gospodarki wapnia w organizmie;

Efekty terapii

Aby efekt terapii był korzystny, powinna być przeprowadzona seria zabiegów. Ich liczbę zaleca lekarz podczas wizyty konsultacyjnej, która poprzedza rozpoczęcie kuracji.

Poprawę pacjenci zazwyczaj zauważają już w trakcie terapii, po kilku lub kilkunastu zabiegach. Swoje odczucia opisują jako: zmniejszenie bólu podczas chodzenia, ustąpienie trudności w oddychaniu i ucisku w klatce piersiowej, poprawę kondycji (są w stanie bez odpoczynku przejść większy dystans niż dotychczas). Zgłaszają także ustąpienie szumu w uszach, będącego następstwem zmian miażdżycowych w tętnicach szyjnych. Zauważają również poprawę słuchu, wzroku, pamięci, a także wyglądu skóry i włosów. Przeprowadzone po serii zabiegów badania pokazują zmniejszenie zmian miażdżycowych nawet o kilkadziesiąt procent.

Pełnego efektu terapii chelatacji można spodziewać się nawet po kilku miesiącach od zakończenia terapii. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm do regeneracji i przeprowadzenia procesów naprawczych.

Prawidłowa terapia chelatacji powinna być przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi procedurami medycznymi i pod kierunkiem lekarza, który opracowuje plan terapii i opiekuje się pacjentem podczas jej trwania.

Trochę o historii chelatacji

W USA ta metoda jest znana, odkąd w 1947 roku zastosowano ją do leczenia zatrutych ołowiem robotników pracujących w fabryce akumulatorów. Po kuracji okazało się, że dzięki chelatacji nie tylko odzyskali zdrowie, ale i kondycję, ponieważ ich organizmy zostały oczyszczone nie tylko z metali ciężkich, ale również z wapnia zalegającego w tętnicach.

Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych terapię z powodzeniem stosuje ponad 2000 lekarzy. Rocznie poddaje się tam chelatacji ponad 100.000 pacjentów. W Polsce kuracja prowadzona jest w kilku ośrodkach zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Terapii Chelatowej.

Bezpieczna kuracja

Prawidłowo przeprowadzona chelatacja nie stwarza żadnego ryzyka dla pacjenta. Związek EDTA jest 3.5 razy mniej toksyczny od aspiryny zażywanej codziennie przez miliony osób. W organizmie nie zmienia swej postaci, a jedynie łączy jony szkodliwych metali, które dostają się do organizmu wraz z zanieczyszczonym powietrzem, wodą, pożywieniem. Następnie jest w 100% wydalany wraz z moczem.

Do poradni doktora Siwika wykonującej zabiegi chelatacji nie potrzeba skierowania (zabiegi nie są refundowane). Pacjent powinien na pierwszą wizytę zabrać dokumentację choroby. Na podstawie badań lekarz decyduje, ile potrzeba zabiegów i jak często będą wykonywane. Jeden wlew trwa ponad 2 godziny. Przeciętnie przeprowadza się 3 zabiegi w tygodniu.

Medyczne informacje na temat skuteczności terapii chelatacji w leczeniu zatruć metalami ciężkimi i chorób przewlekłych znaleźć można pod linkiem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chelatacja_(medycyna)

 

Artykuły

Rak i metale ciężkie – dobrana para?

Zatrucie metalami ciężkimi jako przyczyna chorób nowotworowych – o tym mówi się coraz częściej. Potwierdzają to już również badania…

TAK! dla chelatacji mówi amerykański badacz

Dr Gervasio Lamas, amerykański guru kardiologii, przewodniczący Wydziału Medycznego i szef Wydziału Kardiologii na Uniwersytecie Columbia, członek American College…

Borelioza – epidemia naszych czasów

Borelioza to choroba wywołana przez bakterie beztlenowe mające postać krętka. Fakt obecności tej bakterii w organizmie nie jest jednak…

Terapia chelatacji cofa miażdżycę

Uratowałam nogi mojemu tacie przed amputacją Pomogłam mojemu tacie. Miał mieć amputowany już kolejny palec u nogi, bo choroba…