Jeżeli masz jakieś pytania zadzwoń: +48 604 45 0000

Inne terapie

Terapie

Terapia kwasem alfa-liponowym

Kwas alfa-liponowy to jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Wymiata wolne rodniki, wspomaga układ odpornościowy i na dodatek wzmacnia  działanie witaminy C. To prawdziwe wsparcie dla naszego zdrowia.

Kwas alfa-liponowy, w skrócie nazywany ALA to organiczny związek chemiczny, który zalicza się do grona nasyconych kwasów tłuszczowych. Niewielkie ilości jest w stanie wytworzyć sam organizm, trochę możemy dostarczyć wraz z pożywieniem, ale jeśli chcemy w pełni wykorzystać antyoksydacyjny potencjał kwasu alfa-liponowego, wskazana jest jego suplementacja.

Jak działa kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy to prawdziwy wymiatacz wolnych rodników. Szczególne zasługi ma w niszczeniu rodników hydroksylowych, czyli tych wykazujących największą aktywność podczas całego procesu nowotworowego. ALA ogranicza uszkodzenia w obrębie błon neuronów, zapobiega brakom krwi transportowanej do nerwów i hamuje proces starzenia się naszych komórek. Kwas alfa-liponowy nie dość, że sam jest antyoksydantem, to wzmacnia też działanie innych przeciwutleniaczy. Nie tylko ma wpływ na poziom i stężenie witaminy C, E, glutationu, ale także wydłuża czas ich działania. Może być stosowany samodzielnie, jak i synergistycznie, zarówno z witaminą C podawaną dożylnie, jak i chelatacją EDTA.

Kwas alfa-liponowy wykorzystuje się z powodzeniem w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia. Zaleca się przyjmowanie kwasu ALA przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi na tętnicach, jak i w trakcie rekonwalescencji w celu zmniejszenia ryzyka komplikacji.  Kwas alfa-liponowy wpływa na obniżenie ciśnienia w tętnicach, a także łagodzi ból u chorych na niewydolność krążenia w nogach. Działanie ALA prowadzi do rozluźnienia mięśniówki serca, co zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpienia niektórych chorób.

Niezbędny dla chorych na cukrzycę

Zauważono, że u wielu chorych na cukrzycę występuje niski poziom kwasu alfa-liponowego. Tymczasem wysokie stężenie glukozy zwiększa ryzyko powstania uszkodzeń tkanek, czego następstwem mogą być choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia wzroku i wiele innych schorzeń. ALA zwiększa wrażliwość komórek mięśniowych na insulinę, przez co ułatwia jej przyswajanie.  Dzięki temu obniża się poziom cukru we krwi, ponieważ organizm może go lepiej wykorzystać. Kwas alfa-liponowy przeciwdziała też objawom neuropatii cukrzycowej, czyli uszkodzeniom nerwów spowodowanych zbyt wysokim stężeniem glukozy, takim jak mrowienie, drżenie, kłucie w nogach i rękach. Tak więc znaczenie kwasu alfa-liponowego w leczeniu cukrzycy jest ogromne, a jego suplementacja jak najbardziej wskazana.

Ochraniacz dla wątroby

Wątroba jest narządem zdolnym do regeneracji, ale zbyt długie oddziaływanie substancji toksycznych może znacznie obniżyć tę zdolność, a na dodatek uszkodzić nie tylko wątrobę, ale także inne narządy. Dlatego należy ochronić wątrobę, aby nie doszło do uszkodzeń. Pomocny jest kwas alfa-liponowy, który zwiększa poziom cysteiny.  Cysteina ma niezwykle silne właściwości oczyszczające, a także jest niezbędna do wytworzenia glutationu – silnego przeciwutleniacza i substancji odtruwającej w wątrobie. Może też przyczyniać się do regeneracji uszkodzonej wątroby.  Kwas alfa-liponowy może być  stosowany w przebiegu przewlekłych chorób wątroby, takich jak np. wirusowe zapalenia wątroby.

Wzmacnia działanie witaminy C i E

Ta właściwość kwasu alfa-liponowego wykorzystywana jest w terapiach, w których podawana jest dożylnie witamina C. ALA nie tylko potęguje działanie takich antyoksydantów, jak witamina C i E oraz glutation, ale także przedłuża ich działanie. Kwas alfa-liponowy podaje się  m.in.  w chorobach nowotworowych, aby  niwelować działanie uboczne radioterapii i chemioterapii. Naukowcy odkryli, że kombinacja kwasu z innymi antyoksydantami pomaga odzyskać apetyt i wagę w czasie rekonwalescencji.

Walczy z nadwagą

To jeszcze jedna korzyść z suplementacji kwasu alfa-liponowego. ALA może być wsparciem dla kuracji odchudzających, ponieważ potęguje metabolizm lipidów i węglowodanów oraz normalizuje poziom cukru we krwi, przemieniając glukozę w neutralny dla organizmu glikogen, gromadzący się w wątrobie. Co więcej, dzięki kwasowi alfa-liponowemu szybkość metabolizmu tłuszczów i glukozy się zwiększa, co wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Przyjmowanie kwasu alfa-liponowego pomaga również zmniejszyć uczucie apetytu.

Badania potwierdzają terapeutyczne działanie kwasu alfa-liponowego w takich schorzeniach jak: bielactwo, jaskra, demencja, rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka.

W NZOZ – OLMED kwas alfa-liponowy podajemy dożylnie. Może on stanowić samoistną terapię, jak też być aplikowany łącznie z podawaną dożylnie witaminą C i chelatacją EDTA.

Artykuły

Rak i metale ciężkie – dobrana para?

Zatrucie metalami ciężkimi jako przyczyna chorób nowotworowych – o tym mówi się coraz częściej. Potwierdzają to już również badania…

TAK! dla chelatacji mówi amerykański badacz

Dr Gervasio Lamas, amerykański guru kardiologii, przewodniczący Wydziału Medycznego i szef Wydziału Kardiologii na Uniwersytecie Columbia, członek American College…

Borelioza – epidemia naszych czasów

Borelioza to choroba wywołana przez bakterie beztlenowe mające postać krętka. Fakt obecności tej bakterii w organizmie nie jest jednak…

Terapia chelatacji cofa miażdżycę

Uratowałam nogi mojemu tacie przed amputacją Pomogłam mojemu tacie. Miał mieć amputowany już kolejny palec u nogi, bo choroba…