Jeżeli masz jakieś pytania zadzwoń: +48 604 45 0000

Nadciśnienie tętnicze

Schorzenia

Nadciśnienie tętnicze

Wysokie ciśnienie uszkadza naczynia krwionośne, co w konsekwencji może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek lub problemów ze wzrokiem. Choroba rozwija się niepostrzeżenie i długo nie daje niepokojących objawów. Tymczasem według statystyk aż 15 milionów osób w Polsce może mieć problemy z podwyższonym ciśnieniem, przy czym połowa osób dotkniętych tym schorzeniem nawet o tym nie wie.

O nadciśnieniu mówimy, jeżeli jego wartość wynosi powyżej 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego.
Na wystąpienie nadciśnienia może mieć wpływ wiele okoliczności. Należy do nich m. in. nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, częste sytuacje stresowe, a nawet długotrwałe stosowanie pigułek antykoncepcyjnych czy sterydów. Skłonność do podwyższonego ciśnienia może być też dziedziczna. Jeśli więc w naszej rodzinie ktoś chorował na nadciśnienie – prawdopodobnie może ono nam też dolegać. Bywa, że „dziedziczne” występowanie choroby związane jest ze stylem życia, jaki wynieśliśmy z domu rodzinnego. I tak jak kiedyś: jadamy tłusto, nadużywamy soli kuchennej w potrawach, stronimy od każdej formy ruchu – a te nawyki też sprzyjają rozwojowi nadciśnienia. Tymczasem szczególnie narażone na nadciśnienie są osoby, u których występuje otyłość brzuszna. Wiąże się ona z poziomem hormonów, które zwiększają poziom tłuszczów we krwi, a dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet w okresie przekwitania.

Nadciśnienie – objawy łatwo przeoczyć

Nadciśnienie przez wiele lat może rozwijać się skrycie. Sygnałami które powinny nas zaniepokoić są m. in. bóle głowy (zwłaszcza w tylnej części), obniżona tolerancja wysiłku, złe samopoczucie, krwawienie z nosa, zaburzenia snu. Często pierwszym objawem jest pogorszenie się widzenia. Bywa, że dają o sobie znać dolegliwości ze strony serca: wyraźne łomotanie czy uczucie ucisku pojawiające się w jego okolicy. Gdy objawy też zaczną się na siebie nakładać, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku nadciśnienia, bo szkody w naszym organizmie mogą być nieodwracalne.

Podwyższone ciśnienie – groźne następstwa

W etapie początkowym choroby nie dochodzi jeszcze do poważnego uszkodzenia serca czy nerek, chociaż niekorzystne zmiany w obrębie tych organów już zachodzą. Stopniowo dochodzi do pogrubienia ściany mięśnia serca (zwłaszcza lewej komory), tętnice z biegiem czasu sztywnieją, a nerki zaczynają uwalniać niewielkie ilości białka. Z czasem rozwija się miażdżyca, która czyni spustoszenie we wszystkich organach naszego ciała. Nadciśnienie powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu, co może prowadzić do jego udaru. Powikłaniem nadciśnienia w zakresie tętnic wieńcowych może być zawał serca. Na skutek nadciśnienia dochodzi do spadku elastyczności naczyń krwionośnych, przez co wzrasta prawdopodobieństwo rozwarstwienia aorty.

Jak leczyć nadciśnienie?

Kompleksowe leczenie nadciśnienia powinno składać się z trzech filarów. Składają się na to: zmiana stylu życia (m. in. wprowadzenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, odstawienie alkoholu), stosowanie leków obniżających wysokie ciśnienie oraz modyfikacja innych czynników ryzyka chorób sercowo – naczyniowych. Taką terapią, której celem jest zminimalizowanie ryzyka powstania powikłań jest chelatacja EDTA. Z obserwacji naszych pacjentów wynika, że u osób z nadciśnieniem, którzy poddali się chelatacji po 30-35 kroplówce następuje długotrwałe unormowanie ciśnienia. Pozytywny skutek chelatacji EDTA w leczeniu nadciśnienia tętniczego potwierdza szereg badań autorskich, które prowadzono od 1982 roku.

Więcej informacji na temat chelatacji EDTA na www.chelatacja.com

Artykuły

Rak i metale ciężkie – dobrana para?

Zatrucie metalami ciężkimi jako przyczyna chorób nowotworowych – o tym mówi się coraz częściej. Potwierdzają to już również badania…

TAK! dla chelatacji mówi amerykański badacz

Dr Gervasio Lamas, amerykański guru kardiologii, przewodniczący Wydziału Medycznego i szef Wydziału Kardiologii na Uniwersytecie Columbia, członek American College…

Borelioza – epidemia naszych czasów

Borelioza to choroba wywołana przez bakterie beztlenowe mające postać krętka. Fakt obecności tej bakterii w organizmie nie jest jednak…

Terapia chelatacji cofa miażdżycę

Uratowałam nogi mojemu tacie przed amputacją Pomogłam mojemu tacie. Miał mieć amputowany już kolejny palec u nogi, bo choroba…