Jeżeli masz jakieś pytania zadzwoń: +48 604 45 0000

Miażdżyca

Schorzenia

Miażdżyca rozwija się podstępnie

Miażdżycę nazywa się często skrytym zabójcą. Po cichu niszczy nasz organizm, nie dając żadnych objawów przez długi czas. Pojawiają się dopiero, gdy choroba jest zaawansowana.

Aż trudno uwierzyć, ale pierwsze zmiany miażdżycowe powstają już między dwudziestym a trzydziestym rokiem życie. Wraz z upływem lat na naszych tętnicach zaczynają osadzać się cząsteczki tłuszczów, białka i sole wapienne, naczynia krwionośne twardnieją utrudniając swobodny przepływ krwi. Proces ten przebiega wolno, a objawy związane z rozwojem miażdżycy występują znacznie później: u mężczyzn między czterdziestką a pięćdziesiątką, a u kobiet po menopauzie.

Jakie sygnały świadczą, że miażdżyca już się rozwinęła?

Każdy narząd opleciony jest siecią naczyń krwionośnych, którymi krew wraz z tlenem i składnikami odżywczymi dociera do wszystkich organów naszego ciała. Dolegliwości zależą od miejsca, gdzie umiejscowiły się zmiany miażdżycowe. Jeśli miażdżyca opanowała naczynia wieńcowe, czyli te, które doprowadzają krew do komórek serca – sygnałem może być ból w klatce piersiowej określany jako ucisk czy gniecenie, brak tchu podczas niewielkiego nawet wysiłku fizycznego czy zaburzenia rytmu serca. Zmiany naczyń krwionośnych w kończynach dolnych objawiają się bólem, który pojawia się podczas chodzenia. Ból jest tak silny, że stale musimy odpoczywać, aby przejść dalej. Z czasem odcinki te stają się coraz krótsze, a ból pojawia się nawet w nocy. Nogi są blade, zimne, wyglądają jakby nie dopływała do nich krew. Gdy zmiany umiejscowiły się w naczyniach doprowadzających krew do mózgu – sygnałem są bóle głowy, problemy z koncentracją, szumy w uszach. Miażdżyca w naczyniach nerkowych prowadzi do nadciśnienia i niewydolności nerek.

Co nam grozi, gdy miażdżyca opanuje tętnice?

Od pierwszych objawów do rozwoju choroby mija zazwyczaj dużo czasu, ale miażdżyca rozwija się nieubłaganie. Blaszka miażdżycowa osadza się w naczyniach krwionośnych, te stają się coraz węższe, a krew ma coraz mniej miejsca, aby się przez nie przecisnąć. Serce jednak musi pracować, aby dostarczyć tyle krwi, ile potrzebują poszczególne narządy. Pompuje krew szybciej i szybciej, mięsień się rozrasta, ale przez zwężone tętnice nie może dopłynąć tyle krwi, ile potrzeba. Dochodzi do niedotlenienia serca. Gdy blaszka miażdżycowa pęknie, w tym miejscu powstaje zakrzep. Dochodzi wówczas do martwicy, która rozwija się już w 15-30 minut po zatrzymaniu dopływu krwi. Mamy do czynienia z zawałem serca.
Innym groźnym powikłaniem miażdżycy jest udar mózgu. W miejscu osadzenia blaszki miażdżycowej powstaje zakrzep, który blokuje całkowicie przepływ krwi do mózgu.
Wtedy tętnica zaopatrująca jakąś część mózgu w krew staje się niedrożna, a skutkiem jest właśnie udar mózgu.
Zaniedbania związane z rozwojem miażdżycy w nogach mogą wiązać się nawet z koniecznością amputacji. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że miażdżyca zazwyczaj idzie w parze z cukrzycą. Niedokrwienie nóg może prowadzić do martwicy części tkanek. Wtedy z małej ranki na nodze w piorunującym w tempie może rozwinąć się zakażenie, a jedyną szansą uratowania życia będzie właśnie amputacja. U co piątego chorego może wystąpić ostre niedokrwienie kończyn, którego sygnałem jest nagły ból nóg i zblednięcie.

Leczenie miażdżycy

Nie ma jednego specjalistycznego badania, które pozwoliłoby ocenić, w jakim stopniu nasze tętnice zaatakowała miażdżyca. Często już wnikliwe przeprowadzenie wywiadu lekarskiego pozwala określić zagrożenie chorobą. Istnieje wiele możliwości leczenia miażdżycy poczynając od leków, a kończąc na zabiegach chirurgicznych. Niestety, leczenie to dotyczy przede wszystkim powikłań, które wystąpiły na skutek rozwoju procesu miażdżycowego. Metodą, która przynosi korzystne efekty, zarówno profilaktycznie jak i w leczeniu miażdżycy i jej powikłań, jest chelatacja EDTA, zabieg, który już od kilkunastu lat prowadzimy w ośrodku Doktor Siwik Medyczne Centrum.

Artykuły

Rak i metale ciężkie – dobrana para?

Zatrucie metalami ciężkimi jako przyczyna chorób nowotworowych – o tym mówi się coraz częściej. Potwierdzają to już również badania…

TAK! dla chelatacji mówi amerykański badacz

Dr Gervasio Lamas, amerykański guru kardiologii, przewodniczący Wydziału Medycznego i szef Wydziału Kardiologii na Uniwersytecie Columbia, członek American College…

Borelioza – epidemia naszych czasów

Borelioza to choroba wywołana przez bakterie beztlenowe mające postać krętka. Fakt obecności tej bakterii w organizmie nie jest jednak…

Terapia chelatacji cofa miażdżycę

Uratowałam nogi mojemu tacie przed amputacją Pomogłam mojemu tacie. Miał mieć amputowany już kolejny palec u nogi, bo choroba…