Jeżeli masz jakieś pytania zadzwoń: +48 604 45 0000

Astma alergiczna

Schorzenia

Astma alergiczna – przewlekła choroba zapalna układu oddechowego

Najczęściej rozwija się u osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, a jej objawem jest m. in. kaszel, napady duszności i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Szacuje się, że spośród wszystkich przypadków astmy ponad połowa może mieć podłoże alergiczne.

U chorych na astmę alergiczną w drogach oddechowych przez cały czas utrzymuje się stan zapalny. Gęsty śluz zalegając w drzewie oskrzelowym nie tylko utrudnia przepływ powietrza, ale prowadzi do nieodwracalnych zmian w górnych drogach oddechowych. Stają się one mniej wydolne, co poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie osoby zmagającej się z tą chorobą. U podłoża choroby zazwyczaj leży alergia, a objawy astmy alergicznej nasilają się w przypadku kontaktu z alergenem. Do najsilniej uczulających alergenów należą m. in. pyłki drzew, traw i kwiatów, roztocza kurzu domowego, pleśń, sierść zwierząt czy zapach perfum i innych odświeżaczy powietrza. Napad astmy może wywołać wejście do pokoju, w którym przebywały koty czy palono kadzidełka. Pojawieniu się choroby może sprzyjać też palenie papierosów czy przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych. U wielu chorych pogorszenie występuje po intensywnych ćwiczeniach fizycznych czy też podczas przebywania na zimnych powietrzu.

Jakie są objawy astmy alergicznej?

Do najczęściej występujących objawów astmy należą: kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem. U wielu chorych napad astmy zaczyna się kaszlem, który staje się coraz silniejszy. Kaszlowi może towarzyszyć ucisk w klatce piersiowej, który odczuwany jest jak opasająca obręcz. Często przy wydechu pojawia się świszczący oddech. Chorzy na astmę alergiczną często mają objawy innych chorób alergicznych, np. alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek. Niekiedy objawy występują tylko w okresie pylenia drzew i traw, a poza tym okresem chory nie ma napadów choroby. Czynników mogących wywołać atak astmy, a co za tym idzie wzmacniających ryzyko wystąpienia jej objawów, jest tak wiele, że funkcjonowanie osoby zmagającej się z chorobą jest niezwykle uciążliwe.

Jak leczy się astmę alergiczną?

Podstawą rozpoznania choroby jest przede wszystkim dokładnie zebrany przez lekarza wywiad. Pomocne mogą też być badania dodatkowe, m. in. RTG klatki piersiowej czy badania czynnościowe układu oddechowego. Podstawą do wdrożenia terapii jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy narażeniem na działanie uczulającego alergenu a objawami choroby.
W Doktor Siwik Medyczne Centrum stosujemy skojarzone leczenie astmy według autorskiej metody opracowanej przez Dr Dariusza Siwika. U jej podstaw leży wiele lat praktyki i obserwacji chorych zmagających się z tą chorobą. Metoda ta polega m. in. na włączeniu do leczenia ozonoterapii, która ma wpływ na wiele aspektów procesu chorobowego. Ozon wykazuje nie tylko silne działanie bakterio i wirusobójcze (odkaża płuca), ale także usuwa niedotlenienie tkanek, które rozwija się zawsze u chorych na astmę. W naszym ośrodku ozon podajemy bezpośrednio do żyły w formie zastrzyku w ustalonej częstotliwości i określonych dawkach. Taka forma aplikacji ozonu ma istotne znaczenie ze względu na nietrwałość gazu.
Metoda leczenia astmy alergicznej w naszym ośrodku jest terapią skojarzoną i wymaga od chorego spełnienia określonych warunków zaleconych przez lekarza.
Już na początku terapii chorzy zauważają, że przerwy między kolejnymi atakami choroby są coraz dłuższe. Z czasem objawy choroby pojawiają się coraz rzadziej, a chory ma szansę normalnie funkcjonować.

Więcej o leczeniu astmy przy zastosowaniu ozonoterapii można przeczytać na www.terapia-ozonem.pl

Artykuły

Rak i metale ciężkie – dobrana para?

Zatrucie metalami ciężkimi jako przyczyna chorób nowotworowych – o tym mówi się coraz częściej. Potwierdzają to już również badania…

TAK! dla chelatacji mówi amerykański badacz

Dr Gervasio Lamas, amerykański guru kardiologii, przewodniczący Wydziału Medycznego i szef Wydziału Kardiologii na Uniwersytecie Columbia, członek American College…

Borelioza – epidemia naszych czasów

Borelioza to choroba wywołana przez bakterie beztlenowe mające postać krętka. Fakt obecności tej bakterii w organizmie nie jest jednak…

Terapia chelatacji cofa miażdżycę

Uratowałam nogi mojemu tacie przed amputacją Pomogłam mojemu tacie. Miał mieć amputowany już kolejny palec u nogi, bo choroba…